Jak vybrat napáječku pro hlodavce?

Mnoho z nás si ještě pamatuje na dobu, když jsme začínali s chovem nějakého chundelatého zvířátka. Nežli rodiče nám daného kamaráda dovolili, museli jsme na ně dlouho naléhat. Až přišla vytoužená chvíle, kdy jsme si v poklidu domova mohli pochovat svého vlastního hlodavce. Někteří z nás chovali křečky, zakrslé králíky, činčily, myšky či potkany, jiní zase se mohli pochválit dlouhosrstými nebo krátkosrstými morčaty. Ale úplně všichni jsme disponovali patřičným vybavení. Neobešli jsme se bez klece, misky, podestýlky a krmení.
 
Dnešní chovatelé hlodavců mají větší výběr. Vedle keramických, betonových, plastových či nerezových mističek v atraktivní barvičce, praktických velikostech a zajímavých tvarech mohou lidé pořídit svému hlodavci také funkční napáječku. Tento produkt existuje v plastové i skleněné variantě. V následujících odstavcích si ukážeme, jak vybrat správnou napáječku pro hlodavce.
 

1. Plastové napáječky

Plastové napáječky mají důmyslně zakřivenou trubici z nerezové oceli, kuličkový uzávěr a drátěný držák. Mezi těmito modely jsou k mání i napáječky s plastovou úchytkou či měřidlem vodní hladiny. Tyto modely jsou dodávány o objemu 50, 100, 125, 200, 250 ml, 450, 500 a 600 ml. Nechybí tu ani apartně řešené napáječky s vrchním otvíráním. Ty se dají pořídit o objemu 250 ml a 500 ml. Jejich velkou výhodou je, že se při upuštění nerozbijí. Jsou vhodné pro morčata, potkany, činčily a jiná středně velká zvířata.  Nevýhodu levnějších plastů je to, že mohou začít časem blednout či žloutnout a nevypadají tak pěkně.
 

2. Skleněné napáječky

Skleněné napáječky se vyrábí z ekologicky šetrného recyklovatelného skla, jež vyniká vysokou odolností. Každý model se může pochlubit pokrokovými konstrukčními prvky, na které si velmi rychle zvyknou malí hlodavci. Na pultech obchodů s chovatelskými potřebami lze objevit jednoduché modely s gumovou přísavkou, napáječky s kovovým pítkem a originální úchytkou. Tento typ napáječek ve skleněné formě jsou k dispozici o objemu 50, 100, 125, 250 a 500 ml. Většinou vydrží více, neztrácí své barevné a funkční vlastnosti. 
 

3. Objem napáječky

Dle množství vody, kterou vypije hlodavec, vybírejte i samotný objem napáječky. Je zbytečné objem předimenzovat, voda by se v ní kazila a napáječka by zabírala zbytečně mnoho místa. Velikost napáječky přizpůsobte nejen danému hlodavci, ale i počtu zvířat, které násobí spotřebu vody.
 

4. Vrchní či spodní otevírání

Výhodou vrchního otvírání je to, že můžete do napáječky dolévat vodu, aniž byste ji museli sundávat z akvária. U některých levnějších modulů se také vyhnete problémům s těsněním.
 

5. Těsnění napáječky

Častým problémem napáječek je jejich prokapávání. Bez vyzkoušení bohužel nemáte šanci odhalit, zda bude napáječka prokapávat. Existuje sice několik systémů, žádný z nich však není bez chyby. 
 
Kromě výše uvedených bodů se doporučujeme zaměřit na šířku hrdla, aby se mohla napáječka snadno čistit. Zajímat byste se také měli o způsob uchycení, který se liší od toho, zda chce napáječka umístit na klec či do akvária. 
 
Průvodce dodal internetový obchod PetHome.cz.